Bilgisayar Atölyesi Olarak Müşteri Memnuniyetine Önem Göstererek Yıllardır Uzman Kadromuzla Garantili Olarak Hizmet Veriyoruz

Galeri

İletişim

Yakuplu Mahallesi Hürriyet Bulvarı 59. Sokak No: 28/A Beylikdüzü/İstanbul

0212 876 4707

Genel Macbook Notebook Yedek Parça
Ekran Kartı Arızası

Ekran Kartı Arızası ve Değişimi

Ekran kartı arızası bir çok nedenden karşımıza çıkmaktadır.

Ekran kartları Ekran kartı günümüzde oyun,tasarım,çizim ve mining gibi birçok alanda kulanılmaktadır.
Ekran kartı üreten firmalar başlıca Nvidia Amd ve İnteldir.
Nvidia ve Amd genel olarak performans amaçlı üretilir İntel ise onlara göre daha çok günlük kullanım içindir.
Amd markası işlemciler ve ekran kartlarında düşük bütçeli ama çok performans vermeyi hedefler bu sebeple Nvidia ve İntele nispeten daha çok ısınır.
Nvidia Amdye göredaha pahalı ürünler üretir ve Nvidianın ekran kartları makul derecede ısınır.
İntel ise tamamen az elektrik tüketimi orta performansı hedefler zaten intel ekran kartına ayrı bi chip bile üretmez işlemci ile birliktedir.

Ekran kartı arızası

Ekran kartları çalışma esnasında tıpkı işlemciler gibi ısı ürettiği için zamanla bakıma ihtiyaç duyar. Bu durum notebook ve masaüstü bilgisayarlar içinde geçerlidir.
Ekran kartı ve soğutucu bakır arasında termal macun dediğimiz ısı ileten madde vardır 6 aylık periyodlarla Termal macun değişmeli ayrıyetten bakır ve fan arasındaki hava ileten menfezler temizlenmelidir.Bakımları yapılmazsa eğer Termal macun belirli bir süre sonra kurur ve iletkenliğini kaybeder bu durumda ise ekran kartı üzerindeki ısı Demir bloğa iletilemez ve chipin çekirdek kısmında ısı kalır ve ekran kartınıza zarar verir.
Ekran kartı arızası hiç görüntü gelmeme, çizgili görüntü , Mavi ekran , kod46(aygıt yöneticisinde ekran kartınızın üzerinde ünlem olur ve ekran kartını devreye sokamazsınız hatta yapısal olarak chip kısa devre olursa start bile almaz bilgisayarınız.

Ekran kartı değişimi

Ekran kartları lehim toplarıyla oluşan ayaklar vasıtasi ile anakarta montajlıdır .
Bu ayaklar 230 derece ısıda eriyen kurşunsuz lehimden oluşmaktadır ve Bga makinası ile sökülebilir. Genellikle piyasada bu ekran kartı chipsetlerini arızalandığında değiştirmek yerine yeniden kalıplayıp takmak sorunun çözüleceğini düşündürür fakat geçici bir çözümdür reball işlemi. Reball ekran kartı chipsetinizin sökülüp yeniden kalıplanıp yani yeni bacaklarla anakartınıza montajı demektir. Reball işlemi ısı ile yapıldığı için chipin çekirdek kısmı ısı ile genleşerek bir süre daha çalışır fakat teknisyenler bu durumu chipset bacakları yenilendiği için çalıştığına yorumlar bu tamamen yanlış bir bilgidir ve kesinlikle tekrar arıza yapmaya mahkumdur.
Ekran kartları zaten fabrikasyon 230 derece ısı ile montajlı olduğu için o ısılara ulaşıp bacaklarının soğuk lehime düşmesi kullanım esnasında çok ama çok zordur .
Biz ekran kartı chipinizin değişmesini ve 6 ayda bir genel bakımını tavsiye ediyoruz .
Yani bakımsız bir otomobilin çıkaracağı sorunlar gibi bakımsız bir bilgisayarda başınıza büyük sorunlar çıkarır.
Isınma ayrıca ekran kartınızın besleme yani voltaj üretim kısmındaki mosfetlere kondansatörlere veya ekran kartının kendine ait Vramlarine zarar verebilir.
Ekran kartına yanlış müdahaleleler anakarta büyük hasarlar verir ve cihazınız onarılamaz hale gelebilir. Biz müşterilerimizin ekran kartlarını 6 ay garanti ile değişimini yapıyoruz.
müşterilerimizin talepleri doğrultusunda anakartlarını onboard yani işlemci üzerindeki ekran kartını kullanabilecekleri şekilde onarımımızda mümkündür. Bu işleme uma veya onboard işlemi denilir.
Bu işlem çift ekran kartı cihazların ekran kartını tek ekran kartına düşürmeye denir ve ekran kartı chipseti değişimine göre maliyet olarak daha uygundur.

Bize ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yazar

mustafaozdall

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?